Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

16. 10. 2013

Naše  Vlastivědná a genealogická společnost /VGS/  pořádá přednášky, besedy, zájezdy a exkurze, spolupracuje s místním regionálním muzeem a pobočkou Státního archivu ve Velkém Meziříčí.  Zaměření naší činnosti je občanská genealogie, vlastivěda, badatelská činnost, vydávání publikací a jejich prodej, pořádání přednášek, besed a tématických zájezdů. Na úseku genealogie pomáhá společnost svým členům při zpracování vlastních rodopisů, kronik  apod. Spolupracuje s dalšími institucemi., jako je Muzejní a Vlastivědná společnost v Brně, Česká  genealogická  a heraldická společnost v Praze, Československá genealogická společnost mezinárodní  v St. Paul ve státě Minessota v USA. Ve dvou posledně jmenovaných společnostech  jsme kolektivními členy.

Členské schůze se konají každé úterý v 15.30 hodin  v Jupiter clubu v předsálí kina. Dlouhodobě spolupracujeme s externími přednášejícími, ale přednáškovou činnost  vyvíjí i někteří členové. Zkrácený výtah je zaznamenaný v kronice společnosti a je doplněný fotografiemi  z průběhů přednášek. Členové naší společnosti jsou pozornými a vnímavými posluchači, což dokazuje to, že po každé přednášce se spontánně rozvine velmi zajímavá diskuze. Besedy mají neformální charakter, jsou zaměřeny  na výměnu názorů a zkušeností mezi zúčastněnými.

Zájezdy jsou jednodenní, zaměřené na poznání  bližšího i vzdálenějšího okolí. Předmětem zájmu jsou jak historické  objekty, tak i přírodní zajímavosti.

Členové , kteří se hlouběji zabývají občanskou genealogií, sestavují rodopisy. S velkým zájmem se též shledaly publikace z historie některých obcí v regionu. Mnozí členové společnosti jsou pamětníci dnes již zanikajících řemesel jako např. mlynářství, bednářství, kolářství a kovářství.

Dlouholetou předsedkyni společnosti Jarmilu Prudíkovou v roce 2002 vystřídala PharmDr. Helena Švecová.

Na našich akcích přivítáme nové zájemce z řad veřejnosti. Rovněž rádi navážeme kontakty a spolupráci s podobně zaměřenou zájmovou  skupinou.