Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁJEZD DO SKANZENU V HLINSKU

13. 10. 2013

 VÝLET  DO  SKANZENU BETLÉM V HLINSKU

Dvě auta s našimi členy vyjela ve 14 hodin za krásného počasí od supermarketu  Penny z Velkého Meziříčí – směr Hlinsko. Jedna členka, Dana Michalová, nastoupila až ve Žďáře nad Sázavou.

V Hlinsku jsme navštívili skanzen Betlém. Tento skanzen se nachází přímo ve středu města na břehu řeky Chrudimky. Je to soubor lidových staveb, dřevěných roubenek, z 18. století. Některé domky jsme si mohli prohlédnout i uvnitř, a tak jsme se dozvěděli, jak dříve žili drobní řemeslníci. V některých domcích byly i obchůdky, kavárna a cukrárna. Bylo nám divné, proč se tento skanzen jmenuje Betlém, tak jsme se zeptali naší průvodkyně, ale nedokázala nám odpovědět, protože to nevěděla. Snad jen to, že již první osadníci této nejstarší čtvrti Hlinska mluvili o Betlému, a od té doby se název  zachoval.

V poslední chaloupce byla výstava věnovaná historii Betlému „Aby oči viděly a uši slyšely…“. Zde jsme mohli shlédnout různé historické fotografie o skanzenu, a také postup práce na jeho záchraně. Jednotlivé objekty prošly opravami, některé z nich byly dovezeny i z jiných míst a postupně restaurovány. Skanzen byl zpřístupněn prvním návštěvníkům v roce 1993 a v roce 1995 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Dnes je většina roubených chalup v péči památkového ústavu a organizace Souboru lidových staveb Vysočina. Některé chalupy jsou rekonstruovány za finanční podpory partnerských měst z Holandska a Itálie. Několik domků je v soukromém vlastnictví a některé jsou dokonce trvale obydleny.

Když jsme si to všechno prohlédli, šli jsme posedět do útulné cukrárny „Na kameném schodě“ a dali si zde různé dobroty a kávu. Po 17 hodině jsme odjeli domů.