Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostrůvek vzpomínek

25. 8. 2009

Ostrůvek vzpomínek

V roce 1993 napsala paní Karla Pokorná knihu „Medřičáci“ v historii času. O své knize píše: „Tato publikace je vlastně prvním krůčkem k rekapitulaci let 1945-90, která jsou naplněna prací a činy našich spoluobčanů i nás všech. Je v ní zachycen děj o lidech, kteří tvoří nové hodnoty, oživují město a charakterizují dobu. Vznikají, zanikají a mění se lokality dle potřeb a zájmů společnosti i okolních vesniček a jejich obyvatel. Při tom je vždy kouknuto ještě za roh pro srovnání do doby před 2. světovou válkou a doplněno několika údaji do doby vydání této publikace…“

Na dnešní přednášce nás paní Karla Pokorná seznámila s jednou kapitolou této knihy, která se jmenuje Ostrůvek vzpomínek. Na Ostrůvku prožila autorka své dětství a zažila zde mnoho radostných , ale i neradostných zážitků, s kterými se prostřednictvím této publikace s námi o ně podělila. Spolu s paní učitelkou Dvořákovou předčítali úryvek z této kapitoly a paní Pokorná někdy vstupovala do předčítání a svými slovy komentovala a hodnotila popisované události. Ještě před čtením nás upozornily na některá jména významných osobností, s kterými se v úryvku setkáme,např.

PhDr. Milan Loos, CSc - byzantolog

Marie Benešová – ředitelka zdejšího muzea, napsala několik drobných publikací o Velkém Meziříčí

Stanislav Tvarůžek – profesor na gymnáziu, napsal řadu divadelních her

MUDr. St. Kříž – ředitel Hybešovy chirurgické nemocnice

Gen.in memoriam Jiří Jaroš – byl zatčen v prosinci roku 1939 a popraven 6. dubna 1943. Své rodině těsně před popravou napsal: „Jsou horší věci než smrt, které mohou člověka potkat.“  Takový to byl silný, ideově krásný člověk.

Milan Láněk – pracoval v Pragokoncertu

Antonín Jelínek – továrník, jejich dcera Lilit Žekulinová žije v Torontu.

 

                                                                                                                                                        

             úryvek z kapitoly Ostrůvek vzpomínek (jedna stránka ze šesti) z knihy  "Medřičáci" v historii času od Karly Pokorné